Blog

Sygnaliści: Najsłynniejsze Ujawnienia Nieprawidłowości na Świecie

Wraz z wejściem w życie dyrektywy o ochronie Sygnalistów, zadaniem osób zgłaszających nieprawidłowości jest ujawnianie nieprawidłowych procedur w miejscach pracy. Wiele pracowników obawia się sygnalizowania naruszeń ze względu na potencjalne reperkusje lub działania odwetowe. Poniżej przedstawiamy historie najbardziej znanych Sygnalistów, których sprawy w znaczący sposób wpłynęły na wprowadzenie dyrektywy o ochronie Sygnalistów i uściślenie przepisów.

Najsłynniejsi Sygnaliści

 


Chelsea Manning

Chelsea Manning and the Government's Draconian Approach to Whistleblowers | ACLU
https://www.aclu.org/news/free-speech/chelsea-manning-and-governments-draconian

Chelsea Manning, była analityczka wywiadu w armii USA, stała się jedną z najbardziej znanych sygnalistów, gdy w 2010 roku przekazała Wikileaks ogromną ilość tajnych dokumentów wojskowych i dyplomatycznych. Informacje te obejmowały dowody na nadużycia wojskowe w Iraku i Afganistanie, a także korespondencję dyplomatyczną ujawniającą zakulisowe działania amerykańskiej polityki zagranicznej. Manning została aresztowana i skazana na 35 lat więzienia, jednak jej wyrok został złagodzony przez prezydenta Baracka Obamę w 2017 roku.

Frances Haugen

Frances Haugen (@FrancesHaugen) / X
https://x.com/franceshaugen

Frances Haugen, była menedżerka produktu w Facebooku, zdobyła międzynarodową uwagę, gdy w 2021 roku ujawniła wewnętrzne dokumenty firmy, które pokazały, że Facebook był świadomy szkodliwego wpływu swoich platform na zdrowie psychiczne młodzieży oraz polaryzację polityczną, ale nie podejmował odpowiednich działań. Jej ujawnienia skłoniły do globalnej debaty na temat regulacji mediów społecznościowych i odpowiedzialności korporacyjnej.

Daniel Ellsberg

Daniel Ellsberg | Biography, Pentagon Papers, & Facts | Britannica
https://www.britannica.com/biography/Daniel-Ellsberg

Daniel Ellsberg, były analityk wojskowy, zasłynął w 1971 roku, gdy ujawnił tzw. Pentagon Papers – tajne dokumenty rządowe dotyczące wojny w Wietnamie. Dokumenty te wykazały, że administracja USA wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do sytuacji wojskowej i politycznej w Wietnamie. Ujawnienie tych informacji przez Ellsberga przyczyniło się do zmiany opinii publicznej na temat wojny i doprowadziło do poważnych zmian w polityce amerykańskiej.

Christopher Wylie

Cambridge Analytica Whistleblower Christopher Wylie: Company Fueled 'Insurgency' : NPR
https://www.npr.org/2019/10/08/768216311/whistleblower-explains-how-cambridge-analytica-helped-fuel-u-s-insurgency

Christopher Wylie, były pracownik Cambridge Analytica, ujawnił w 2018 roku, że firma nielegalnie pozyskiwała dane osobowe milionów użytkowników Facebooka, które następnie były wykorzystywane do wpływania na wyniki wyborów, w tym referendum brexitowego i wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku. Jego ujawnienia wywołały skandal, który doprowadził do dochodzeń rządowych i zwiększonej świadomości na temat ochrony danych osobowych.

Jeffrey Wigand

Jeffrey Wigand - Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Wigand

Jeffrey Wigand, były wiceprezes ds. badań i rozwoju w Brown & Williamson, jednym z największych producentów papierosów, stał się sygnalistą w latach 90., gdy ujawnił, że przemysł tytoniowy celowo ukrywał informacje o szkodliwości palenia i dodawał do papierosów substancje uzależniające. Jego świadectwo w programie „60 Minutes” przyczyniło się do wielomiliardowych ugód sądowych między przemysłem tytoniowym a rządem stanów USA.

Edwin Piñeiro i inne osoby związane z Boeingiem

Boeing hit with whistleblower allegations, adding to safety concerns | Reuters
https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/faa-probing-boeing-whistleblowers-quality-claims-787-777-jets-2024-04-09/

W 2019 roku Edwin Piñeiro, były pracownik Boeinga, stał się jednym z kilku sygnalistów, którzy ujawnili poważne problemy związane z bezpieczeństwem samolotów Boeing 737 MAX. Po dwóch tragicznych katastrofach tych maszyn, w których zginęło 346 osób, śledztwa wykazały, że wewnętrzne zgłoszenia dotyczące problemów z oprogramowaniem i procesami produkcyjnymi były ignorowane lub niedostatecznie traktowane przez kierownictwo firmy. Sygnaliści, tacy jak Piñeiro, zwracali uwagę na presję czasową, cięcia kosztów i niedociągnięcia w szkoleniu pilotów, które przyczyniły się do katastrof. Ich ujawnienia doprowadziły do uziemienia wszystkich samolotów 737 MAX na całym świecie i zapoczątkowały szeroko zakrojone reformy w procedurach bezpieczeństwa i nadzoru w przemyśle lotniczym.

Edward Snowden

No regrets,' says Edward Snowden, after 10 years in exile | Edward Snowden | The Guardian
https://www.theguardian.com/us-news/2023/jun/08/no-regrets-says-edward-snowden-after-10-years-in-exile

Edward Snowden, jeden z najsłynniejszych sygnalistów w historii, zwany amerykańskim demaskatorem. Jako pracownik CIA i osoba zatrudniona przez firmy Dell oraz Booz Allen Hamilton ujawnił kilkaset tysięcy tajnych i poufnych dokumentów NSA. Sprawa ta została uznana za największy wyciek tak istotnych informacji w historii USA. Ujawnienia Snowdena były tak wielkie i prowadzone na tak olbrzymią skalę, że przez pewien czas był on podejrzewany o współpracę z innymi państwami, jednak sam zainteresowany stanowczo zaprzeczył tym spekulacjom. Ze względu na jego działalność zostały mu postawione zarzuty karne w kilku krajach, które w 2015 roku Parlament Europejski nakazał wycofać. W uzasadnieniu, zamieszczono informacje o przyznaniu Edwardowi statusu osoby zgłaszającej naruszenia w dobrej wierze i broniącej praw człowieka na szczeblu międzynarodowym. Snowden za swoją działalność sygnalisty, zgłaszającego tak wielkie nieprawidłowości, jak amerykańskie inwigilacje, został nominowany w 2013 roku do Pokojowej Nagrody Nobla ze względu na swój znaczący i bohaterski wkład w dobro krajowe i międzynarodowe kosztem osobistych wyrzeczeń.

 

Podsumowując, wprowadzenie dyrektywy o ochronie Sygnalistów przyczyniło się do zwiększenia ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości. Obecnie, mogą oni sygnalizować naruszenia za pomocą wewnętrznego kanału do obsługi zgłoszeń, którym może być np. system Sygnalista bez obawy o potencjalne działania odwetowe, ponieważ są chronieni międzynarodowymi przepisami.

Skontaktuj się z nami: